Back to Top

Od července se zvyšují příspěvky na péči v druhém, třetím a čtvrtém stupni

Od 1. července 2024 se mění výše příspěvku na péči v druhém, třetím a čtvrtém stupni. Pro osoby starší 18 let byl ve druhém stupni příspěvek navýšen o 500,- Kč, ve třetím stupni o 2 000,- Kč. Ve čtvrtém stupni byl příspěvek navýšen o 7 800,- Kč lidem, kterým je péče poskytována v domácím prostředí. Pobíratelům příspěvku ve čtvrtém stupni, kteří služby využívají v pobytovém zařízení, se příspěvek zvyšuje o 3 800,- Kč.

Pro navýšení příspěvku není třeba podnikat žádné kroky, proběhne automaticky. O dalších souvisejících změnách vás budeme informovat.

Zastávky hromadné dopravy na znamení

Od 29. června 2024 budou všechny zastávky autobusů a trolejbusů na území Hlavního města Prahy a Středočeského kraje fungovat v režimu "NA ZNAMENÍ". Cestující čekající na spoj nemusejí dávat znamení máváním, ani jiným způsobem, stačí jejich přítomnost v zastávkovém prostoru. Nicméně z našich zkušeností doporučujeme, aby znamení k řidiči dali, je-li to možné.

Při vystupování z vozu bude nutné před vaší cílovou stanicí stisknout znamení k řidiči nebo tlačítko poptávky otevření dveří. V prostoru vyznačeném pro přepravu cestujících na vozíku jsou tato tlačítka v dosahu sedící osoby. Cestující s handicapem tuto povinnost mají i nyní, nedochází tedy k žádné změně.

Budete-li mít s tímto způsobem využívaní MHD jakékoliv potíže, neváhejte nás kontaktovat. Pokusíme se případné nedostatky v systému s přepravci vyladit.

Nabídka komentované prohlídky Klementina

Národní knihovna Klementinum nabízí komentovanou prohlídku. Ta se uskuteční 19. června od 14:00. Přístupnost speciálního prohlídkového okruhu, který jsme pro vás zmapovali, si můžete přiblížit zde: https://presbariery.cz/cz/component/flexicontent/18-kulturni-centra-a-pamatky/14681-klementinum-prohlidkovy-okruh-v-prizemi

Máte-li o prohlídku zájem, přihlaste se na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Ukončení provozu linky H1

Po dlouhých desetiletích, kdy periferie Prahy s hojnou bytovou výstavbou s centrem města spojovaly speciální autobusové linky pro přepravu cestujících se zdravotním postižením, končí poslední z nich. Dnem, kdy naposledy vyjede linka H 1 na svou trasu z Petýrkovy a Hornomlýnské, přes Jedličkův ústav, Hlavní nádraží, náměstí Republiky a Florenc, je pátek 26. července 2024. Přestože Pražská organizace vozíčkářů poukazovala na to, že není vhodná doba pro zrušení této speciální autobusové linky, konec byl neodvratný. Obáváme se, že cestujícím bude komplikovat dopravu do centra města probíhající rekonstrukce vestibulu stanice metra C Florenc, kvůli které zde nelze vystoupit, ani přestoupit na linku B, a připravovaná rekonstrukce vrchní části Václavského náměstí.

Číst dál...