„Domácí násilí je dlouhodobé a opakované fyzické, psychické, ekonomické, sociální i sexuální týrání, které se odehrává mezi členy rodiny, stávajícími i bývalými partnery nebo manžely, a taky mezi osobami, které žijí ve společné domácnosti, bez ohledu na vztah mezi nimi.“ (definice organizace proFem).
Domácí násilí je jednostranné (násilná a ohrožená osoba nemění své role), je opakované a dlouhodobé, útoky se ve většině případů stupňují. Domácím násilím naopak nejsou vzájemné hádky a konflikty, které přicházejí z obou stran.
Na koho se lze obrátit v případě, že nás či naši blízkou/blízkého někdo v soukromí zneužívá?
Pro chytré telefony s operačním systémem Android či iOS je k dispozici aplikace BRIGHT SKY, kterou provozuje Nadace Vodafone. Ikona aplikace vypadá jako předpověď počasí, ale po otevření nabízí kontakt s organizacemi, které bezplatně poskytují pomoc či radu.
Obrátit se můžete také na tradiční organizace, které podporují oběti domácího násilí: proFem, ROSA, Acorus či Magdalenium. V případech, kdy je obětí násilí seniorka či senior, je možné využít Senior telefon, poradenskou linku organizace Život 90 či Linku seniorů organizace Elpida. Především pro děti je pak určena Linka Bezpečí s nonstop bezplatnou telefonní linkou 116 111.
Existují také bezpečností plány, jak postupovat v případě domácího násilí. Ty můžete najít třeba na stránkách Policie ČR - článek Domácí násilí.
Terapeutky a psycholožky věnující se v Praze domácímu násilí:
MUDr. Hana Fifková - spolupracuje se zdravotními pojišťovnami 111, 201 a 205, jež její služby zaplatí. E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 222 317 185
PhDr. Martina Turinová - nespolupracuje se zdravotními pojišťovnami, klient si služby hradí sám. E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 604 781 485
Mgr. Zoja Mrázová - nespolupracuje se zdravotními pojišťovnami, klient si služby hradí sám. E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 728 744 470
Další organizace a intervenční centra v ČR poskytující odbornou pomoc a podporu osobám ohroženým domácím násilím:
- Intervenční centrum Brno (tel.: 739 078 078, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Centrum sociálních služeb Praha (tel.: 734 510 292, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Středisko sociální prevence Olomouc (tel.: 585 427 141 e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Krizové centrum Karlovy Vary (tel.: 353 226 296, 733 536 811, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Intervenční centrum Ostrava (tel.: 739 449 275, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Intervenční centrum České Budějovice (tel. 603 281 300, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)