V důsledku epidemie koronaviru se vrší jedno nařízení vlády na druhé. Opatření, která byla učiněna, jsou podle našeho úsudku potřebná ke zpomalení šíření nemoci Covid 19 tak, aby síly zdravotníků, kapacity nemocnic a léčebné pomůcky vystačily pro všechny, kteří je v dalších dnech budou potřebovat. Vyzýváme všechny k jejich dodržování. To, že si na pár dní odepřeme běžný životní standard, volný pohyb, svobodné shromažďování a kontakty, urychlí řešení epidemie a návrat k normálu.

Někteří z nás ale potřebují k zajištění základních životních potřeb dopomoc druhých osob. Stát učinil opatření, která mají za cíl zajistit dostatek pracovníků pečujících o potřebné, například nařízením pracovní povinnosti pro studenty. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Odkaz: https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru

Pražská organizace vozíčkářů na výzvu od vás od minulého týdne řeší také možnosti dodání ochranných pomůcek pro neformální pečující. Zatím však nemáme konkrétní informace. Jisté však je, že požádat o roušku pro jednotlivce nebude v dohlednu možné. Máte-li ve svém okolí někoho, kdo obstojně šije, požádejte ho o ušití několika bavlněných roušek, které je možné vyvařit. Návodů po internetu koluje řada. Články na internetu varují, že roušky před virem neochrání. Každopádně tím, že ji budou používat lidé, kteří se necítí dobře a lidé zvenčí, pomůžeme šíření viru zpomalit.

Informace o šíření koronaviru a doporučení naleznete také na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Odkaz: https://koronavirus.mzcr.cz/

Nejdůležitější informací je zveřejnění speciální telefonní linky, na které vám budou zodpovězeny vaše dotazy týkající se epidemie. Zaznamenejte si telefonní číslo 1212. Na stránkách MZ ČR, ve složce Důležité kontakty, odkazy a zdroje naleznete také telefonní čísla na nonstop informační linky Státního zdravotního ústavu a všechny krajské hygienické stanice.

K nakupování využívejte především online obchody. Většina z nich má výhody pro držitele průkazu ZTP/P. Jejich ceny bývají o něco vyšší, nicméně ne o tolik, aby se to v době nebezpečí virové nákazy nedalo vydržet. Některé obchody také rozšířily dovozovou vzdálenost, pokud jste tedy dosud nenakupovali online, protože se do vaší lokality nedováželo, ověřte nové dojezdové vzdálenosti (kosik.cz, rohlik.cz, Tesco). Řada restaurací, které jsou teď zavřené, vydává nebo rozváží hotová jídla. Zkuste zjistit, zda podobné služby nenabízí i podniky ve vašem okolí.

Své dobrovolníky a dobrovolníky z řad široké veřejnosti mobilizuje mezinárodní humanitární organizace ADRA. Jejich úkolem je zejména donáška potravin a léků lidem, kteří jsou osamělí nebo izolovaní a nemají možnost objednat nákup online. Informace pro ty, kteří by pomoc dobrovolníka uvítali, najdete zde: https://www.adra.cz/novinky/id/adra-mobilizuje-sve-dobrovolniky

Přejeme vám všem hodně zdraví a trpělivosti.