Rok 2020 nás překvapil. Řadě z nás se převrátil způsob žití. Omezujeme se ve svých potřebách a přáních. Chráníme tak sebe a ostatní. Upravuje se naše vnitřní nastavení. Po zkušenosti s nemocí nebo po konfrontaci s děním kolem se naše hodnoty přenastavují a žebříček toho, co je v životě důležité, se mění. Blížící se Vánoce jsou časem bilancování, usebrání se a vzájemnosti. Jsou ale zároveň pro mnohé obdobím hojnosti, splněných přání a darů. Možná že právě letos si mnozí z nás uvědomují o něco znatelněji, že darem nemusí být jen drahá věc úhledně zabalená v krabici. I děti, po čase distanční výuky, najednou chápou velikost společného bytí s kamarády nebo školního výletu, což do teď možná tak necenily. Každopádně Vánoce úplně bez dárků si většina z nás asi představit nedovede.

Přemýšlíte, jak a kde letos dárky pořídíte? Chceme vám touto cestou představit zajímavou možnost, jak obdarujete hned dvakrát. A pokud máte přístup k počítači, bude pro vás pořízení dárku hračka. Milé a originální dárky najdete totiž i na e-shopech dílen zaměstnávajících lidi s postižením.  V nabídce jsme našli širokou škálu výrobků od keramiky, textilních produktů, proutěného zboží, šperků či dekorací až po produkty potravinářské. Nebo také dárkové poukazy a vouchery na návštěvu speciálních kaváren, restaurací a obchůdků v pozdější, snad příznivější, době.

Představujeme vám některé z nich:

www.aranzerie.cz

Aranžérie je sociálním podnikem neziskové organizace Společnost E, která podporuje lidi s epilepsií. Nakoupit tu můžete květinové i vánoční dekorace.

www.dobrotyspribehem.cz

Pokud razíte teorii, že nejlepší dárek je ten, který se dá sníst, pak Dobroty s příběhem, sociální podnik provozovaný organizací věnující se lidem s mentálním postižením Portu Praha, je trefa do černého. Mají vyhlášené nakládané sýry a utopence.

www.boruvkapraha.cz

Cestou prodeje voucherů do obchůdku a kavárny jde Borůvka Praha, organizace věnující se lidem s tělesným postižením.

www.madlenkapisek.cz

Drobné dekorační předměty vyrábějí klienti Fokusu Písek, organizace, která se věnuje lidem s duševním onemocněním.

www.rolnicka.cz

Na stránkách Diakonie Rolnička, která zaměstnává lidi s mentálním a kombinovaným postižením, najdete e-shop, kde můžete nakoupit spoustu dřevěných, keramických a látkových dárků.

Drobné dárky můžete objednat také na e-shopech následujících organizací, jejichž práci známe a můžeme doporučit:

www.centrumkosatec.cz

Integrační Centrum Kosatec sídlí v Pardubicích a věnuje se lidem se zdravotním a sociálním handicapem.

 www.zbb.cz

Organizace Život bez bariér z Nové Paky se věnuje lidem se zdravotním postižením a seniorům. Jejich e-shop nabízí řadu originálních výrobků, některé z nich se mohou přizpůsobit přáním zákazníka. Zejména si nás získaly keramické cedulky.

www.prosaz.cz

Nákupem drobných dárků z dílny, například látkových hraček, mýdel či svíček, můžete pomoci také pražskému Prosazu, jehož hlavní náplní je poskytování osobní asistence.

www.sdruzenitulipan.cz

Liberecké Sdružení TULIPAN, které se zaměřuje na pomoc lidem se zdravotním postižením, seniorům a dalším skupinám potřebných, prostřednictvím e-shopu nabízí pestrou kolekci vánoční dekorace, keramiky a přáníček z recyklovaných materiálů.

www.daneta.cz

Daneta, spolek rodičů a přátel dětí se zdravotním postižením, prostřednictvím svého e-shopu nabízí opravdu širokou škálu textilních výroků ze své dílny.

www.anezka-tyn.cz

Domov sv. Anežky z Týna nad Vltavou, který se stará o lidi se zdravotním postižením, můžete podpořit také nákupem výrobků jeho dílen – keramické, textilní, truhlářské či tiskařské.

A na závěr, co takhle zkusit e-shop VEDLE SEBE? Tady najdete totiž široký sortiment výrobků z různých chráněných dílen: www.vedlesebe.cz

Ukazuje se, že darovat radost hned dvakrát bude pro příští rok stále aktuální téma. Věříme, že vámi vybrané dárky udělají radost. Přejeme vám poklidný adventní čas.