Za předsudečné označujeme násilí páchané na člověku kvůli jeho příslušnosti k některé společenské skupině. Důvodem útoku je především to, že pachatel má předsudky vůči skupině, kterou napadený ztělesňuje.

Skupinová příslušnost je definována charakteristikami, které jsou buď nezměnitelné nebo není legitimní jejich změnu požadovat. Jsou to například barva pleti, národnost či etnická příslušnost, náboženské vyznání, sexuální orientace či genderová identita, zdravotní postižení, politický názor či bezdomovectví.

Oběti předsudečného násilí bývají vzhledem ke své skupinové příslušnosti ve znevýhodněné pozici vůči útočníkovi, ať už z důvodů například horšího přístupu ke vzdělání či informacím, mohou být méně majetní, nebo se hůře orientují v právním systému.

Kromě dopadu na samotnou oběť a její identitu předsudečné násilí negativně dopadá také na širší společenskou skupinu, kterou napadený reprezentuje. Ohroženy se mohou cítit příslušníci i jiných ohrožených společenských skupin.

Pro odborné sociální poradenství a také pro právní informace poskytované na základě zákona o obětech trestných činů můžete v případě potřeby kontaktovat právnickou organizaci IN IUSTITIA. Ta vznikla v roce 2009 a jako jediná svého druhu v ČR se cíleně zabývá předsudečným násilím v celé jeho šířce.