I přes pestrý výběr pobytových sociálních služeb zůstává tím nejpřirozenějším místem pro péči o naše blízké domov, místo, které znají a kde je jim nejlépe. Ať už pečujete o malé dítě se zdravotním postižením nebo o stárnoucí rodiče, kterým ubývají síly, je tato péče označována jako domácí, laická či neformální. Do kategorie neformálních pečujících patří všichni blízcí příbuzní i přátelé a známí, kteří službu neposkytují jako zaměstnanci organizace.
Neformální pečující nejsou bohužel zatím cílovou skupinou žádné existující služby, tudíž ani nejsou směřovány finance z veřejných zdrojů na zajištění pro ně potřebných podpůrných služeb. I tak ale existují organizace, které kromě dalších služeb poskytují pečujícím to často nejzásadnější, ověřené a platné informace.
Ucelené informace o všem, co potřebujete vědět před zahájením péče i v jejím průběhu, a také návody, jak řešit situaci, kdy už péče v domácím prostředí není možná, získáte v příručce Jak na péči, která je ke stažení na stránkách Fondu dalšího vzdělávání zde. Pozor jen na to, že brožura je z roku 2018 a nemusí se tedy úplně shodovat částky jednotlivých dávek a příspěvků. Aktuální informace najdete v dalších článcích naší Poradny. To stejné se týká i brožury Chci zůstat doma vydané koncem roku 2015.
Tématu se věnují i webové portály www.pecujdoma.cz, pecujislaskou.cz (s podporou společnosti HARTMANN – RICO) a www.pece-bez-prekazek.cz. Informační servis pro rodiče dětí se zdravotním postižením pak zajištuje portál Alfabet (webové stránky zde).
Samotnými pečujícími byla založena Unie pečujících z.s. (www.uniepecujicich.cz), otevřená komunita těch, kteří se chtějí podílet na podpoře pečujících osob.
Neformální pečovatele mohou vyhledat podporu také u sociálních pracovnic na příslušném sociálním odboru v místě bydliště.
V Praze můžete například využít poradenství a kurzy, které nabízí Centrum pro rodinné pečující při Ústavu sociálních služeb v Praze 4 (webové stránky zde).
Pokud byste se potřebovali k tématu dozvědět i něco, co výše uvedené materiály neobsahují, neváhejte se obrátit přímo na zaměstnance Pražské organizace vozíčkářů. Rádi vám pomůžeme.