Pokud vám nevyhovují možnosti a rozsah sociálních služeb, nemůžete využít pomoc od rodiny či blízkých nebo byste dosavadní péči o vás rádi doplnili pomocí od dobrovolníků, zkuste se obrátit na dobrovolnická centra.

Dobrovolníci vykonávají činnost ve prospěch ostatních ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu.

Nejbližší dobrovolnické centrum a další informace o této službě najdete v odkazech níže.

Cílem Národního dobrovolnického centra Hestia (www.hest.cz) je šířit myšlenku dlouhodobé dobrovolnické aktivity jednotlivců a snažit se o to, aby dobrovolnictví bylo přístupné všem. O tom, jak dobrovolnictví funguje a jestli bude vyhovovat právě vám, se můžete více dozvědět na partnerském webu centra www.dobrovolnik.cz.

Adra (www.adra.cz) má dobrovolnická centra v mnoha českých městech. Náplní práce dobrovolníků této organizace je především společné trávení volného času, kdy spolu s dobrovolníkem můžete vyrazit třeba na výlet nebo jít na procházku.

Oblastních spolky a místní skupiny Červeného kříže (www.cervenykriz.eu) organizují dobrovolnou pečovatelskou službu, pomoc ohroženým skupinám obyvatel, akce pro seniory, nemocné a tělesně postižené občany.

Junák – český skaut (https://www.skaut.cz/) spojil síly s organizací pro seniory Elpida. Na bezplatné Lince seniorů 800 200 007 její pracovníci přijíma poptávky od seniorů po celé zemi. Na jejich základě se mohou dospělí skauti a skautky přihlásit k pomoci konkrétním lidem ve svém okolí.

 

V Praze sdružuje dobrovolníky například Diakonie (www.diakonie-praha.cz) či Arcidiecézní charita (praha.charita.cz/). Senioři pak mohou využít nabídky organizace Život 90 (www.zivot90.cz).

Ve velkých městech můžete oslovit tato dobrovolnická centra:

Brno

Diecézní Charita Brno (www.dchbrno.caritas.cz)

Ostrava

Charita Ostrava (https://ostrava.caritas.cz)

Nezisková organizace S.T.O.P., z.s. www.sdruzeni-stop.cz

Plzeň

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. (www.totemplzen.cz)

Diakonie západ (www.diakoniezapad.cz)

Olomouc

Charita Olomouc (www.olomouc.charita.cz)

Liberec

Oblastní charita Liberec (charitaliberec.cz/)

Ústí nad Labem

Dobrovolnické centrum, z. s (https://www.dcul.cz/dobrovolnik/)

Organizace sdružující dobrovolníky jsou i v mnoha dalších městech, tak pokud jste tady nenašli to svoje, zkuste se podívat do vyhledávačů na další možnosti. Nebo se obraťte na nás, rádi vám s hledáním pomůžeme.

Dobrovolnická centra bývají i při nemocnicích, pokud vás čeká hospitalizace a potřebujete dopomoc, zkuste se na tu svou obrátit.