My lidé jsme společenskými tvory a vztahy jsou tedy důležitou součástí našeho života. Mezi mezilidské vztahy patří například přátelství, platonická láska nebo láska partnerská, která bývá doprovázena i sexuálním vztahem. Tím především se zabývá tento článek a nabízí soubor tipů, kde najít radu, pomoc či informace spojené právě se sexualitou a sexuálními vztahy.
Pokud vám zrovna teď vztah chybí nebo byste chtěli poznat někoho nového, můžete zkusit využít novou českou seznamovací aplikaci Mingly, která nabízí bezpečné prostředí a rozhraní přístupné pro osoby s fyzickým handicapem či zrakově postižené. Tato seznamka respektuje individuální přístup ke každému klientovi či klientce, a umožňuje buď samostatný výběr partnerů, nebo výběr vedený odborníky.
Inzertní rubriku se seznamkou najdete i na stránkách Vozejkov zde nebo na stránkách magazínu Vozka zde.
Pokud potřebujete v souvislosti se svým stávajícím vztahem řešit problémy a situace, na které sami nestačíte, můžete oslovit vztahové či rodinné poradce. V Praze takové odborné poradenství poskytuje například Centrum sociálních služeb Praha. Další informace najdete na jejich webových stránkách zde.
Odborníky na vztahové poradenství sdružuje Asociace manželských a rodinných poradců ČR, na jejich webu najdete kromě informací o poradenství a související literatuře i seznam jejich členů a členek, které můžete oslovit. Kontakty naleznete zde.
Seznam certifikovaných psychoterapeutů, se kterými se můžete poradit v případě potřeby řešit závažnější vztahové problémy, najdete na stránkách České asociace pro psychoterapii zde.
Sexualita je jedna z forem sebevyjádření, jedna ze základních vlastností a potřeb člověka, a proto by neměla být nikomu odepřena. Ani fyzické postižení není důvodem k tomu neprožívat svojí sexualitu, nepoznávat svoje tělo a netoužit po sexuálních vztazích. Pokud potřebujete k tomuto tématu nějaké informace, zkuste se podívat na odkazy níže.
Využít můžete služeb odborných lékařů, ať už sexuologů, gynekologů či urologů. Vyšetření u nich je hrazeno ze zdravotního pojištění. Seznam lékařů a lékařek těchto aprobací můžete najít třeba na webu www.opetmuzem.cz, případně dejte na dobré doporučení. S žádostí o další kontakty na odborníky můžete oslovit i svojí zdravotní pojišťovnu.
Zdravotní komplikace způsobené poškozením míchy bývají příčinou mnoha sexuálních poruch. Česká asociace paraplegiků (CZEPA) proto natočila videa o sexu pro vozíčkáře a vozíčkářky. Autorkou výukového materiálu, který má za cíl zkvalitnit sexuální život lidem s poraněním míchy, je fyzioterapeutka Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku. Videa najdete na youtube kanálu CZEPA zde, stejně jako čtyřicetiminutový film Partnerské vztahy, sex a rodičovství, který přibližuje intimitu a sexuální praktiky lidí na vozíku.
Knihu s podobnou tématikou s názvem ANO, MŮŽEME! Kámasútra pro vozíčkáře s unikátními ilustracemi od Toy Box sepsal David Lukeš s kolektivem autorů. Podrobné informace a příběhy vozíčkářů můžete najít na sesterské webové stránce http://anomuzeme.cz/.
Poradenskou a terapeutickou pomoc ve všech oblastech sexuality pro lidi s poškozením míchy nabízí i Centrum Paraple a jeho odborný tým pracovníků. Další informace hledejte na stránkách Centra zde.
Intimní poradenství nabízí na svých webových stránkách jako součást své Poradny i brněnská organizace Liga vozíčkářů zde.
Organizace Freya pomáhá lidem se zdravotním postižením, seniorům a seniorkám nalézt potřebné informace a naučit se pracovat s vlastní sexualitou. Freya také pořádá kurzy pro pracovníky a pracovnice pomáhajících profesí a pečující, kde se mohou dozvědět, jak pracovat se sexualitou svých klientů a klientek tak, aby mohly být co nejlépe naplňovány jejich sexuální potřeby. Možnost navštěvovat kurzy mají také rodiče dětí s postižením. Ti se mohou dozvědět, jak v rámci svých možností najít takový přístup k sexualitě, který bude vyhovovat jim i jejich potomkům. Kromě kurzů nabízí Freya i poradenství, a to nejen osobní a po telefonu, ale i prostřednictvím aplikace Skype. Informace o organizaci a nabízených službách naleznete zde.
Freya je také propagátorkou a popularizátorkou Sexuální asistence, která se v České republice poprvé objevila v roce 2015, kdy bylo ještě pod hlavičkou organizace Rozkoš bez rizika proškoleno prvních 5 sexuálních asistentek. V roce 2017 došlo k předání tématu organizaci Freya. Sexuální asistence je placená služba, kterou vykonávají proškolené sexuální asistentky a asistenti.
Pomáhají lidem se zdravotním handicapem, seniorům a seniorkám, jedincům i párům různě znevýhodněných pracovat s jejich sexualitou a vztahy. Pomoci může i rodičům osob, které mají nějaký handicap. Náplň sexuální asistence není jen sexuální styk, ale i doteky, intimita, společná nahota, edukace a podobně. Více informací k tématu najdete zde.
Odborník na sexualitu lidí s handicapem Petr Eisner nabízí akreditované vzdělávání v jednodenních kurzech Sexualita a vztahy lidí s postižením či individuální konzultace a poradenství pro pečující, jejich klienty a klientky nebo rodiče, případně jiné blízké osoby. Další informace včetně tematických publikací naleznete na webových stránkách Petra Eisnera zde.
Informace pro gaye a lesby můžete najít na webových stránkách občanského sdružení Code004, kromě fungující komunity nabízí i intimní poradnu řešící také otázku coming outu, tedy období, kdy lidé akceptují a ztotožní se se svojí sexuální orientací. Online LGBT+ poradnu fungující na bázi peer-to-peer mentoringu provozuje spolek Prague Pride, naleznete ji spolu s dalšími informacemi a podpůrnou skupinou zde.
Odpovědi na otázky spojené s genderovou identitou vám může pomoci najít organizace Trans*parent z. s. zaměřená na prosazování práv a pozitivních společenských změn ve prospěch transgender, nebinárních a intersex osob. Komunitu nebinárních lidi naleznete na Facebookové stránce TakyTrans.
Pokud máte rádi mluvené slovo a vyhovuje vám i velmi otevřený a explicitní obsah, spoustu informací o sexu, sexuálních hračkách, pornu, masturbaci a dalších tématech najdete v oceňovaném podcastu Terézie Ferjančekové a Zuzany Kašparové Vyhonit ďábla. Mnoho dílů je věnováno i queer komunitě a různým variantám sexuálních orientací i genderu, včetně trans- a nebinárních lidí. Podcast sice není určený přímo osobám s handicapem, ale i tak si myslíme, že tam lze získat spoustu zajímavých podnětů. Poslechnout si ho můžete například na platformě České podcasty.