My lidé jsme společenskými tvory a vztahy jsou tedy důležitou součástí našeho života. Mezi mezilidské vztahy patří například přátelství, platonická láska nebo láska partnerská, která bývá doprovázena i sexuálním vztahem. Tím především se zabývá tento článek a nabízí soubor tipů, kde najít radu, pomoc či informace spojené právě se sexualitou a sexuálními vztahy.

Pokud vám zrovna teď vztah chybí nebo byste chtěli poznat někoho nového, můžete zkusit využít jedinečný webový portál Tvojelaska.cz. Tato online seznamka respektuje individuální přístup ke každému klientovi či klientce, a umožňuje buď samostatný výběr partnerů, nebo výběr vedený odborníky. V případě zájmu je k dispozici vztahové a psychologické poradenství.

Seznamka Tvoje láska navíc nyní přichází ve spolupráci s Date2K s novou službou rychlého rande v on-line prostředí. Obvyklý speed dating, kdy se zájemci o seznámení střídají u stolů, nahrazují on-line uzavřené místnosti s moderátorem. Pokud vás zajímá tato možnost, registrace probíhá na www.date2k.cz/speed-dating.

Inzertní rubriku se seznamkou najdete i na stránkách Vozejkov zde nebo na stránkách magazínu Vozka zde.

Pokud potřebujete v souvislosti se svým stávajícím vztahem řešit problémy a situace, na které sami nestačíte, můžete oslovit vztahové či rodinné poradce. V Praze takové odborné poradenství poskytuje například Centrum sociálních služeb Praha. Další informace najdete na jejich webových stránkách zde.

Odborníky na vztahové poradenství sdružuje Asociace manželských a rodinných poradců ČR, na jejich webu najdete kromě informací o poradenství a související literatuře i seznam jejich členů a členek, které můžete oslovit. Kontakty naleznete zde.

Seznam certifikovaných psychoterapeutů, se kterými se můžete poradit v případě potřeby řešit závažnější vztahové problémy, najdete na stránkách České asociace pro psychoterapii zde.

Sexualita je jedna z forem sebevyjádření, jedna ze základních vlastností a potřeb člověka, a proto by neměla být nikomu odepřena. Ani fyzické postižení není důvodem k tomu neprožívat svojí sexualitu, nepoznávat svoje tělo a netoužit po sexuálních vztazích. Pokud potřebujete k tomuto tématu nějaké informace, zkuste se podívat na odkazy níže.

Využít můžete služeb odborných lékařů, ať už sexuologů, gynekologů či urologů. Vyšetření u nich je hrazeno ze zdravotního pojištění. Seznam lékařů a lékařek těchto aprobací můžete najít třeba na webu www.opetmuzem.cz, případně dejte na dobré doporučení. S žádostí o další kontakty na odborníky můžete oslovit i svojí zdravotní pojišťovnu.

Zdravotní komplikace způsobené poškozením míchy bývají příčinou mnoha sexuálních poruch. Česká asociace paraplegiků (CZEPA) proto natočila videa o sexu pro vozíčkáře a vozíčkářky. Autorkou výukového materiálu, který má za cíl zkvalitnit sexuální život lidem s poraněním míchy, je fyzioterapeutka Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku. Videa najdete na youtube kanálu CZEPA zde, stejně jako čtyřicetiminutový film Partnerské vztahy, sex a rodičovství, který přibližuje intimitu a sexuální praktiky lidí na vozíku.

Knihu s podobnou tématikou s názvem ANO, MŮŽEME! Kámasútra pro vozíčkáře s unikátními ilustracemi od Toy Box sepsal David Lukeš s kolektivem autorů. Podrobné informace a příběhy vozíčkářů můžete najít na sesterské webové stránce http://anomuzeme.cz/.

Poradenskou a terapeutickou pomoc ve všech oblastech sexuality pro lidi s poškozením míchy nabízí i Centrum Paraple a jeho odborný tým pracovníků. Další informace hledejte na stránkách Centra zde.

Intimní poradenství nabízí na svých webových stránkách jako součást své Poradny i brněnská organizace Liga vozíčkářů zde.

Organizace Freya pomáhá lidem se zdravotním postižením, seniorům a seniorkám nalézt potřebné informace a naučit se pracovat s vlastní sexualitou. Freya také pořádá kurzy pro pracovníky a pracovnice pomáhajících profesí a pečující, kde se mohou dozvědět, jak pracovat se sexualitou svých klientů a klientek tak, aby mohly být co nejlépe naplňovány jejich sexuální potřeby. Možnost navštěvovat kurzy mají také rodiče dětí s postižením. Ti se mohou dozvědět, jak v rámci svých možností najít takový přístup k sexualitě, který bude vyhovovat jim i jejich potomkům. Kromě kurzů nabízí Freya i poradenství, a to nejen osobní a po telefonu, ale i prostřednictvím aplikace Skype. Informace o organizaci a nabízených službách naleznete zde.

Freya je také propagátorkou a popularizátorkou Sexuální asistence, která se v České republice poprvé objevila v roce 2015, kdy bylo ještě pod hlavičkou organizace Rozkoš bez rizika proškoleno prvních 5 sexuálních asistentek. V roce 2017 došlo k předání tématu organizaci Freya. Sexuální asistence je placená služba, kterou vykonávají proškolené sexuální asistentky a asistenti.
Pomáhají lidem se zdravotním handicapem, seniorům a seniorkám, jedincům i párům různě znevýhodněných pracovat s jejich sexualitou a vztahy. Pomoci může i rodičům osob, které mají nějaký handicap. Náplň sexuální asistence není jen sexuální styk, ale i doteky, intimita, společná nahota, edukace a podobně. Více informací k tématu najdete zde.

Odborník na sexualitu lidí s handicapem Petr Eisner nabízí akreditované vzdělávání v jednodenních kurzech Sexualita a vztahy lidí s postižením či individuální konzultace a poradenství pro pečující, jejich klienty a klientky nebo rodiče, případně jiné blízké osoby. Další informace včetně tematických publikací naleznete na webových stránkách Petra Eisnera zde.

Informace pro gaye a lesby můžete najít na webových stránkách občanského sdružení Code004, kromě fungující komunity nabízí i intimní poradnu řešící také otázku coming outu, tedy období, kdy lidé akceptují a ztotožní se se svojí sexuální orientací. Online LGBT+ poradnu fungující na bázi peer-to-peer mentoringu provozuje spolek Prague Pride, naleznete ji spolu s dalšími informacemi a podpůrnou skupinou zde.

Odpovědi na otázky spojené s genderovou identitou vám může pomoci najít organizace Trans*parent z. s. zaměřená na prosazování práv a pozitivních společenských změn ve prospěch transgender, nebinárních a intersex osob. Komunitu nebinárních lidi naleznete na Facebookové stránce TakyTrans.

Pokud máte rádi mluvené slovo a vyhovuje vám i velmi otevřený a explicitní obsah, spoustu informací o sexu, sexuálních hračkách, pornu, masturbaci a dalších tématech najdete v oceňovaném podcastu Terézie Ferjančekové a Zuzany Kašparové Vyhonit ďábla. Mnoho dílů je věnováno i queer komunitě a různým variantám sexuálních orientací i genderu, včetně trans- a nebinárních lidí. Podcast sice není určený přímo osobám s handicapem, ale i tak si myslíme, že tam lze získat spoustu zajímavých podnětů. Poslechnout si ho můžete například na platformě České podcasty.